biuro@griltex.pl Facebook LinkedIn

Hydroizolacja dachów zielonych — niezbędne rozwiązanie dla nieszablonowych projektów

Zielone dachy” to jeden z najbardziej interesujących trendów w dzisiejszym budownictwie. Zarówno w przestrzeni miejskiej, jak i w zabudowie jednorodzinnej coraz częściej spotyka się konstrukcje pokryte trawą, kwiatami, ziołami lub innymi formami roślinności.

Nie bez przyczyny — takie rozwiązanie jest nie tylko świetnym zabiegiem aranżacyjnym, ale także i funkcjonalnym. Rosnąca na dachu roślinność skutecznie pochłania zanieczyszczenia, wspiera optymalną cyrkulację wody i ogranicza nagrzewanie się konstrukcji — spełniając jednocześnie wszystkie zadania dachów konwencjonalnych.

Zielony dach — konstrukcja

Aby jednak tak było w praktyce, pokryty roślinami dach musi spełniać kilka wymogów konstrukcyjnych.

Przede wszystkim — należy zadbać o termo- i hydroizolację dachu zielonego. Jest to przecież element konstrukcji budynku najbardziej narażony na działanie warunków atmosferycznych. Prawidłowo wykonana i zamontowana izolacja powinna być lekka — aby nie obciążać dodatkowo konstrukcji — oraz ściśle przylegająca do powierzchni dachu.

Czego jeszcze potrzebuje zielony dach? Warstwy izolacji muszą szczelnie oddzielać od siebie podłoże konstrukcji i warstwę roślinno-wegetacyjną. Jeżeli izolacja ma skutecznie spełniać swoje zadania, powinny się na nią składać warstwy:

  • paroizolacyjna;
  • termoizolacyjna;
  • hydroizolacyjna;
  • drenażowa;
  • filtracyjna.

Dopiero w połączeniu zapewnią konstrukcji dachowej ochronę przed wilgocią i skrajnymi temperaturami, zaś rosnącym nad nimi roślinom — optymalne warunki do rozwoju.

Mata drenażowa na dach zielony — poznaj naszą ofertę

Niezawodnym rozwiązaniem, które kryje w sobie kilka zintegrowanych ze sobą warstw izolacji są maty drenażowe na dach zielony od Griltex. Wykonane z certyfikowanych materiałów najwyższej jakości, łączą funkcję drenażową i filtrującą — tworząc tym samym idealną warstwę pod substrat roślinny oraz znacznie upraszczając proces montażu.

GXP® Dren 20

Uniwersalna folia izolacyjno-drenażowa. Składa się z dwóch warstw: wykonanej z polietylenu wysokiej gęstości membrany drenażowej oraz włókniny filtrującej DuPont TYPAR®. Może być wykorzystywana zarówno przy projektach dachów zielonych, jak również jako odwodnienie fundamentów czy w budownictwie drogowym.

GXP® Dren 20P

Czyli nasz standardowy rezerwuar dla dachów i tarasów zielonych. Pełni jednocześnie rolę zbiornika magazynowania wody, filtra oraz odwodnienia. Podobnie jak folia GXP® Dren 20, jest zintegrowana z włókniną TYPAR®. Dodatkowo — zwiększa izolację termiczną dachu.

GXP® Dren 40

Izolacja dachów zielonych o maksymalnej zdolności do akumulacji wody oraz najwyższej odporności na uszkodzenia mechaniczne (ściskanie i przebicia). Zaprojektowana z myślą o roślinności intensywnej — szczególnie wymagającej dla konstrukcji dachowych.

GXP® Plus 20

Membrana wykorzystywana standardowo do ochrony konstrukcji podziemnych o zwiększonym przepływie wody (na przykład tuneli); może znaleźć zastosowanie także i jako hydroizolacja dachów zielonych. Oprócz funkcji drenażowej, sprawdza się jako dodatkowa warstwa izolacji termicznej oraz sposób na równomierne rozłożenie obciążeń konstrukcyjnych.

Niezależnie, którą z naszych mat drenażowych wybierzesz do swojego projektu — zawsze możesz oczekiwać najwyższej jakości.

Dlaczego warto powierzyć nam izolację dachów zielonych?

Griltex to czołowy producent geosyntetyków i rozwiązań izolacyjnych w Europie. Na polskim rynku jesteśmy obecni od końca lat 90. — przez ten czas zdobyliśmy zaufanie zarówno największych korporacji budowlanych, jak i mniejszych, lokalnych firm wykonawczych.

Łączymy najwyższe standardy jakości — zgodne z międzynarodowymi normami ISO — z ciągłym rozwijaniem zupełnie nowych, innowacyjnych produktów. Szukamy rozwiązań problemów współczesnego budownictwa — i odpowiadamy na wyzwania jutra.

I dlatego też na pierwszym miejscu — obok innowacji — stawiamy ekologię. Tak, jak projekty pokrytych roślinnością dachów wpisują się w ideę zielonego budownictwa — tak również i my chcemy być jej częścią. Naszą działalność bazujemy na gospodarce cyrkularnej — na każdym etapie produkcji wykorzystujemy przetworzone odpady tworzyw sztucznych.

Dowiedz się, w jaki sposób produkty Griltex mogą stać się częścią także i Twojego, zielonego projektu — sprawdź naszą ofertę lub skontaktuj się z naszymi doradcami.