
Izolacja termiczna i hydroizolacja fundamentów jest niezwykle ważna dla utrzymywania budynku w dobrej kondycji na długie lata. Niestety, błędy popełnione na tym etapie budowy są bardzo trudne do cofnięcia, a szkody, jakie może wyrządzić nieprawidłowo wykonana hydroizolacja, rzutują na całość inwestycji.
Wielu inwestorów zastanawia się jeszcze przed wykonaniem pierwszych wykopów nad tym, czy konieczne jest izolowanie fundamentów od środka, czy wystarczy jedynie folia fundamentowa na zewnątrz?
Termo- i hydroizolacja fundamentów od środka – czy to konieczne?
Standardowa izolacja fundamentów: zarówno pionowa, jak i izolacja fundamnetów pozioma (polegająca na odseparowaniu ławy fundamentowej od dołu od gruntu), pozwalają na zabezpieczenie budynku przed kapilarnym podciąganiem wilgoci w górę ścian. Jednak czy dodatkowa warstwa izolacji fundamentów od wewnątrz jest też potrzebna?
Większość specjalistów jest zgodna: zwykle izolacja fundamentów od środka ma charakter doraźny i naprawczy. Nie ma potrzeby tworzenia dodatkowej warstwy hydro- i termoizolacyjnej fundamentów od środka jeśli zewnętrzna warstwa izolacyjna została wykonana zgodnie ze sztuką i nie jest uszkodzona, a do jej stworzenia użyto najlepszych folii fundamentowych. Zewnętrzna hydroizolacja jest tą optymalną, bo ochrania mury budynku przed przedostaniem się w ich struktury wilgoci. Gdy woda z gruntu przeniknie przez fundamenty i wejdzie już w strukturę ścian, izolacja przeciwwilgociowa wewnętrzna będzie stanowiła dodatkową, awaryjną barierę dla rozwijania się pleśni w pomieszczeniach. Taka dodatkowa ochrona jest więc potrzebna tam, gdzie urządzamy pomieszczenia mieszkalne w piwnicy, w budynku, w którym jest wysoki poziom wód gruntowych i w stosunku do którego nie można już wykonac remontu poprawiajace izolację fundamentow.
Pamiętajmy jednak, że jest to ochrona doraźna. Podstawowym naszym zadaniem jest w pierwszej kolejności chronić ściany budynku przed przedostaniem się do niego wilgoci, w tym też ochrona termiczna. Gdy woda przeniknie przez barierę ochronną – a tak się dzieje, gdy folia fundamentowa ochronna zostanie rozerwana (np. przez korzenie roślin i drzew), wilgoć będzie podciagana prawami fizykę w górę, a jej działalność odbije się negatywnie na stanie obiektu.
Izolacja fundamentów od środka – w jakich budynkach wykonuje się ją najczęściej?
Hydroizolacja fundamentów od środka jest więc wykonywana w sytuacjach, gdy nie mamy możliwości zabezpieczyć ich od zewnątrz. W praktyce, termoizolacja i hydroizolacja fundamentów od środka odbywa się w budynkach zabytkowych, w dodatku zlokalizowanych zbyt blisko innych obiektów budowlanych, gdzie możliwości rozkopania terenu wokół po to aby zrobić zabezpieczenie zewnętrzne fundamentów, jest ograniczona. Kamienice w centrach miast, starsze domy budowane przy ulicy, a także wszelkie domy w gospodarstwach, w których bezpośrednim sąsiedztwie zlokalizowane są inne obiekty zagradzające prosty dostęp do ewentualnego przekopu, to przykłady inwestycji, w których zabezpieczenie fundamentów przed wilgocią odbywa się od środka (zwłaszcza gdy ta wilgoć już przedostała się do konstrukcji budynku).
Dodatkowe zabezpieczenie fundamentów od środka: narożniki, dylatacje, przejścia instalacyjne
Inna sytuacja, w której wykonuje się dodatkowe zabezpieczenie fundamentów od środka dotyczy miejsc, w których kłopotliwe jest standardowe uszczelnienie od zewnątrz – narożniki, dylatacje, przejścia instalacyjne.
Zabezpieczenie fundamentów od środka – jakie materiały są do tego używane?
Wybór materiału do hydroizolacji fundamentów od środka zależy od kilku czynników, takich jak rodzaj wilgoci, na którą podatne są fundamenty na danym terenie (wilgoć kapilarna, woda pod ciśnieniem, kondensacja), a także stan techniczny budynku, czyli czy jest to obiekt z pękającymi fundamentami, ubytkami w strukturze ścian, czy chodzi jedynie o przenikanie wilgoci przez wadliwie wykonaną lub przestarzałą warstwę hydroizolacji. Istotne jest również to, jaki jest poziom wód gruntowych na danym terenie oraz z jakiego materiału wykonane są ściany (beton, czy cegła?).
Czym izolować fundamenty od środka?
Skuteczne folie z oferty Griltex, wyprodukowane z myślą m.in. do hydroizolacji i termoizolacji fundamentów od środka to np. folia posadzkowa Griltex: innowacyjna mata do zawilgoconych ścian i posadzek GXP® 3 GRID, a także folia budowlana czarna DL, wykonana z polietylenu o małej gęstości (LDPE), która służy do izolacji płytek i posadzek betonowych przed zjawiskiem zasysania wód gruntowych.